Dennis Xhaët volgde het parcours van de 3x3-ploeg van dichtbij als commentator voor Sporza. "Het blijft echt knap wat ze gedaan hebben op de Spelen en ze hebben hun kwalificatie echt afgedwongen in die kwalificatietoernooien", weet Xhaët.
"Wat ze gedaan hebben, blijft fout"
"Er waren er twee: het eerste in Graz wonnen ze niet. Voor dat toernooi hebben ze blijkbaar fraude gepleegd. Het toernooi waar ze zich kwalificeerden was in Debrecen, een kleiner toernooi, waar enkel landen aan mochten deelnemen die geen basketbalploeg hadden op de afgelopen twee Olympische Spelen."
"De kans bestaat - en dat blijkt ook uit de informatie die ik heb - dat ze zich sowieso geplaatst hadden voor dat tweede toernooi. Als dat klopt, hadden ze wel hun plek op de Spelen. Maar het blijft wel fout wat ze gedaan hebben."
"Het systeem was helemaal verkeerd"
"Ik blijf er voorzichtig in, maar het ziet er niet goed uit. De verduidelijking van De Standaard na het eerste artikel over de zaak maakt veel duidelijk", vindt Xhaët.
"Op de site van de FIBA kan je ook alle georganiseerde toernooien terugvinden en vind je ook wie deelnam. Heel wat mensen zijn gecontacteerd, ik heb er ook wat gepolst, en die vertelden me ook dat ze niet speelden. Een ervan woonde toen zelfs niet in België. Ze zijn inderdaad door Nick Celis gecontacteerd met de vraag of hij hun profiel mocht gebruiken."
Hoe dom ben je om niet bij de Belgische bond te informeren of er op die plaats effectief een toernooi plaatsvindt.
"Er zit ook een loophole in het systeem. Het systeem was helemaal verkeerd, dus het is ook wel de verantwoordelijkheid van de FIBA. Ze hadden e-mailadressen aangemaakt om te kijken of het zo simpel was om een toernooi te registreren. En het was effectief zo simpel. Maar het is niet aanvaardbaar dat je toernooien verzint."
“De schuld ligt voor mij dan ook niet bij de Belgische bond, maar bij de FIBA. Hoe dom ben je om niet bij de Belgische bond te informeren of er op die plaats effectief een toernooi plaatsvindt. Om amper één controleur te sturen. Dat is toch standaard?"
(Lees verder onder de foto)