
Nieuwe Feiten
Winkeliers die zelf een schadevergoeding innen bij dieven? "Dit zal de straffeloosheid enkel doen toenemen"
wo 18 okt. - 10:19

Normaal gesproken stapt een winkelier naar de politie wanneer hij iemand betrapt op een winkeldiefstal. Daarna handelt een rechtbank de zaak verder af. Daar wordt in het voorstel van Minister Ducarme komaf mee gemaakt:
"Er wordt een burgerlijke oplossing voorgesteld. Een soort contract. Vergelijk het met een klein verkeersongeval: je vult een papier in en stuurt het naar de verzekering. Alleen kan een ongeval iedereen gebeuren, terwijl er bij een winkeldiefstal toch sprake is van een misdrijf. Dus daar stappen we over een bepaalde grens heen."
"Verminder de administratieve rompslomp"
Het zou natuurlijk heel wat politiewerk besparen. Maar het is maar de vraag of dat de juiste redenering is, zegt Nolf.
Ik weet uit ervaring dat er voor een risicomatch in Brugge heel wat extra politie wordt in gezet. Dat is wel prioritair. En voor iets wat een winkelier spijtig genoeg dagelijks meemaakt niet.
"Op die manier zou de straffeloosheid enkel toenemen", zegt Nolf ook. Beter zou de administratieve rompslomp verminderd worden.
Verlies-verliesverhaal
Nolf besluit dat dit een 'verlies-verliesverhaal' is:
Het is een cowboy-verhaal. In het Texas van de 19de eeuw, toen je iets niet betaalde aan de toog, kreeg je een pistool tegen je hoofd. Dat gaan we nu ook krijgen.
"Ik voorspel ook dat er imaginaire diefstallen zullen zijn die aanleiding zullen geven tot polarisatie en discussie" zegt Nolf. Hij wijst daarbij op een vooringenomenheid van winkelbedienden tegenover bepaalde groepen, zoals gekleurde mensen.