Feit is dat nog niet alle stemmen zijn geteld en dat de voorlopige uitslagen zo dicht bij elkaar liggen, dat zowel Trump als Biden nog kan winnen. De eindsprint van de kiesstrijd speelt zich af in de zogenoemde "swing states" of "battle states", staten die al eens kunnen kantelen tijdens verkiezingen.
In de grote strijdstaten Florida (29 kiesmannen) en Texas (38) heeft Trump het al gehaald. Die staten stemden vier jaar geleden ook voor Trump en voor Biden zijn die staten niet cruciaal voor zijn overwinning. Toch heerste de hoop in het Democratische kamp dat Biden een van beide staten kon doen kantelen.
Het echte strijdterrein zijn noordelijke strijdstaten als Pennsylvania (20) en vooral Michigan (16) en Wisconsin (10). Die stemden in 2016 nog nipt voor Trump, terwijl het eerder doorgaans Democratische staten waren. Wisconsin lijkt nu in elk geval naar Biden te gaan.
In Pennsylvania (20) heeft Trump een krimpende voorsprong, maar daar zijn nog miljoenen poststemmen niet meegeteld.
In Wisconsin stond Trump aanvankelijk aan de leiding, maar na een dag van nagelbijten en wachten op het resultaat, heeft Biden er uiteindelijk gewonnen, zij het heel nipt. Maar omdat “the winner takes it all”, zijn de tien kiesmannen officieel voor Biden.
Donald Trump zal zich niet bij deze uitslag neerleggen en liet -nog voor de resultaten helemaal binnen waren- weten dat “onmiddellijk” een hertelling zal vragen in Wisconsin. Dat kan als er minder dan 1 procentpunt verschil zit tussen de twee kandidaten.
Stopzetten van het tellen
Het team van Trump heeft verder aangekondigd dat ze naar de rechter stappen om het tellen van de stemmen in Michigan, Pennsylvania en Georgia tijdelijk te laten stopzetten. Het Trump-kamp vraagt dat er niet meer geteld wordt totdat ze toegang krijgen tot verschillende plekken waar de kiesbrieven werden geopend en geteld. Vooral de stemmen die per post werden ingediend zijn Trump en de zijnen een doorn in het oog. Op verschillende plekken is het tellen daarvan pas begonnen na de telling van de andere stemformulieren. Dat heeft het beeld in sommige staten al doen kantelen in de richting van Biden, dus tot ongenoegen van Trump.
Ondertussen heeft Joe Biden ook Michigan binnen gehaald, een staat die ook oorspronkelijk in de richting van Trump zou gaan. Al is het tellen er nog niet helemaal afgerond. Een groep actievoerders wil dat er gestopt wordt met het tellen van de stemmen in een telbureau in de stad Detroit, Michigan. Bewakers houden de actievoerders voorlopig buiten. Ze roepen "stop the count" (stop met tellen).