De Ochtend
"We zijn kritisch voor Leopold II, niet voor de koloniale periode van ons land"
wo 25 jul. - 8:22

"We hebben nog veel werk voor de heropening van het museum, maar dat altijd zo als je aan een nieuwe tentoonstelling werkt", zegt Bambi Ceuppens.
"De tentoonstellingsoppervlakte van het museum verdubbelt zowat, en we zorgen ervoor dat het musum een modernere kijk op Afrika biedt. De traditionele koloniale visie verdwijnt."
Leopold II
De voorbije jaren bleek regelmatig dat België nog worstelt met z'n koloniale verleden. In 2016 werd er in Geraardsbergen bij een beeld van Leopold II een bordje met uitleg gehangen. Ook in Brussel, Gent en Oostende gingen stemmen op om beelden van Leopold II uit het straatbeeld te hangen.
"Het klopt dat we kritisch geworden zijn voor Leopold II, en zijn rol in de koloniale periode van België. Maar wat Belgisch-Congo in zijn geheel betreft zijn we niet kritischer dan vroeger", vindt Bambi Ceuppens.
"De meeste mensen laten zich nog altijd leiden door de beelden van de koloniale propaganda. Ze hebben het idee dat er voor de komst van de Belgen niets was in Congo."
"De redenering is: 'Leopold II is over de schreef gegaan, maar de Belgen hebben wel gezorgd dat er ziekenhuizen, scholen en wegen gebouwd werden. Wanneer de Belgen weggingen, begon alles in de soep te draaien'".
"Dat de koloniale periode van ons land steeds verder achter ons ligt, zorgt ervoor dat er een meer onthecht maatschappelijk debat kan komen, en dat er meer ruimte is voor wetenschappelijk onderzoek."
Gevoelig thema
Toch blijft het thema zeer gevoelig, vindt Ceuppens. "Veel mensen kennen nog iemand die ten tijde van de koloniale periode of erna in Congo heeft gewerkt. Mensen kunnen zich niet voorstellen dat iemand die zij kennen betrokken zou zijn bij een systeem van structurele ongelijkheid."
Veel Vlamingen denken trouwens dat ook zij gedurende eeuwen gekoloniseerd zijn, maar dat is niet waar. Die heersers werden altijd als legitiem aanzien, en wat we nu Vlamingen noemen konden ook politieke functies uitoefenen. In Congo kwamen er van het ene moment op het andere vreemdelingen die met geweld de samenleving overnemen en zeiden: 'jullie politiek en cultuur deugt niet'. Dat is een groot verschil."